Skip to content

Świętujemy dzień Pi!

Marzec 14, 2011

Jak świętować dzień Pi? Może jedząc pyszną okrągłą PIzzę albo PIe?

Profesor Albert Einstein
(14 marca 1879 – 18 kwietnia 1955), pochodzący z Niemiec fizyk teoretyczny, pali fajkę w swoim domu w Princeton.

Na pomysł Dnia Liczby Pi wpadł fizyk Larry Shaw z muzeum nauki Exploratorium w San Francisco,  gdy dowiedział się od córki, że 14 marca obchodzimy także rocznicę urodzin Einsteina.

Data 14 marca zapisywana jest w USA jako 3.14

Miłośnicy matematyki są niewymiernie szczęśliwi, że nadszedł Dzień Liczby Pi – dzień, którego data tworzy trzy pierwsze cyfry liczby pi – 3,14. Symbolem tego święta w Ameryce są pie i pizze. Dlaczego? Bo sąo krągłe, i zaczynają się na PI.
Dzień Pi zapoczątkowano w Stanach Zjednoczonych, gdzie zapisuje się datę w formacie miesiąc-dzień. Pierwsze obchody miały miejsce w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco.

Pomysłodawca Dnia Pi, Larry Shaw rozważał „wejście w inne wymiary poprzez ruch rotacyjny i kontemplował związek pomiędzy wyznaczaniem pi na płaszczyźnie i w sferze”, gdy wpadł na pomysł uczczenia tej zmiennej specjalnym dniem.

Gdy córka powiedziała mu, że 14 marca przypadają także urodziny Alberta Einsteina, podjął ostateczną decyzję.

Grecka litera Pi wygląda jak dwie kolumny ze Stonehenge z kładką u góry. Liczba pi jest niewymierna, to znaczy, nie można jej zapisać jako ilorazu liczb całkowitych. Jej rozwinięcie dziesiętne jest nieskończone i nieokresowe – nie ma w nim powtarzających się ciągów liczb.

Z pomocą komputerów, liczba pi została wyliczona z dokładnością do bilionowych miejsc po przecinku. Jednak większość ludzi woli przybliżać ją starym, dobrym 3,14.

W poniedziałek firma technologiczna Raytheon dostarczyła placki z jabłkami (apple pies) do szkół w promieniu 3,14 mili od jej siedziby w Massachusetts by świętować dzień Pi.

Pizzę i pie można zjeść  przy akompaniamencie utworu smyczkowego autorstwa Stevena Rochen, który wykorzystuje 220 cyfr liczby pi po przecinku.

Ale nie tylko Amerykanie świętują Dzień Liczby Pi. Niemiecki serwis pi.highsign.de umożliwia internautom skomponowanie własnej piosenki pi, pozwalając na wybór instrumentów, tempa i liczby cyfr po przecinku, którą chcą zagrać.

Ale by naprawdę dobrze się zabawić w Dzień Pi, można zadzwonić na numer (253) 243-2504 w Stanach Zjednoczonych, by usłyszeć syntezator głosu odczytujący cyfry pi przed i po przecinku.

W ciągu trzech minut można usłyszeć 600 cyfr jedynej liczby, wymiernej czy niewymiernej, która posiada swoje własne święto,

Prawdopodobnie liczbę pi jako pierwszy obliczył starożytny matematyk Archimedes, a spopularyzował ją szwajcar Leonard Euler w roku 1737 – 250 lat przed zapoczątkowaniem Dnia Liczby Pi.

Reklamy
No comments yet

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: