Skip to content

Zagadki nie z jednej beczki

Maj 9, 2011

Jak dobre wino dojrzewa, zależnie od gatunku, w różnych beczkach, tak też i różne „gatunki” matematyki fermentują i nabierają mocy w różnych – wyrażając się metaforycznie – beczkach. Na „beczkach” tych widnieją napisy: Arytmetyka, Algebra, Geometria, … Logika, Topologia … itd., itd., bowiem tych beczek jest ponad pięćdziesiąt. Zapraszamy więc Czytelnika na degustację. Jednak uprzedzamy, że nie sięgniemy po najwyższe gatunki, bo te dla nie przygotowanych żołądków mogłyby się okazać niestrawne, ale po gatunki proste, szerokiemu ogółowi znane.

Powyższy wstęp, jak i zagadki, które tu zaprezentuję pochodzą z książki Stanisława Kowala pod tytułem „500 zagadek matematycznych”.

1

Podaną figurę podzielić na 9 przystających do siebie i podobnych do danej figury części.

2

Ojciec powiedział swoim synom: „Dam wam do równego podziału pudełko czekoladek, jeżeli ten podział potraficie przeprowadzić w ten sposób, aby jeden z was wziął sobie 1 czekoladkę i 1/6 reszty, drugi 2 czekoladki i 1/6 część nowej reszty, trzeci 3 czekoladki i 1/6 części dalszej reszty i tak do końca, aż pudełko będzie puste.” Synowie zgodzili się i podziału dokonali. Ile czekoladek było w pudełku i ilu synów miał ojciec?

3

W ogrodzie siedziały 4 pary narzeczonych i zajadały śliwki. Andzia zjadła 2 śliwki, Beata – 3, Celina – 4, Danusia – 5. Ich  narzeczeni również nie próżnowali. Andrzej zjadł tyle, co jego narzeczona, Bogumił 2 razy tyle, co jego narzeczona, Cezary 3 razy tyle, co jego narzeczona, wreszcie Damian 4 razy tyle, co jego narzeczona. Wszyscy razem zjedli 44 śliwki. Jakie są imiona par narzeczonych?

4

Po prawie trzech latach pływania, 10 lipca 1522 roku, powrócił do Santiago w Hiszpanii z pierwszej wyprawy dokoła świta statek „Victoria”, jedyny, który został z flotylli Magellana Del-Cano, a dziennik pokładowy bardzo skrupulatnie prowadził Antonio Pigafetta. Mimo skrupulatnych codziennych zapisów Pigafetty w dzienniku pokładowym dzień powrotu „Victorii” był zapisany jako środa 9 lipca, gdy w tym dniu kalendarz w Santiago wskazywał czwartek 10 lipca. Dlaczego?

5

Co to jest?

Odpowiedzi dla leniwych.

Reklamy
No comments yet

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: